Kapusta kiszona – wspaniała spiżarnia witamin i minerałów poprawi wartość każdego obiadu.

Myślisz, proste, kupię gotową kapustę kiszoną w sklepie, jednak nie przyjdzie ci nawet do głowy, że często w sklepach sprzedają kapustę chemicznie zakiszoną!

Jak rozpoznać naturalnie kiszoną od tej chemicznie?

Prawdziwa kiszona kapusta jest jasna do lekko żółtawej (zależnie od długości kiszenia), elastyczna i lekko kwaśna (choć przy długim kiszeniu może być mocno kwaśna), ma charakterystyczny zapach i jest lekko słona, po przepłukaniu wodą jest nadal kwaśna, zależnie od stopnia ukiszenia. Naturalnie kiszona kapusta musi oddychać, mieć dostęp powietrza na przykład w beczce lub garnku kamiennym. Nie wolno jej zamykać w folii.

– Chemicznie zakwaszana kapusta jest biała, ale i żółtawa – kolor nie jest decydujący, gdyż dodanie marchwi zabarwi ją na żółto, twarda, sucha i bardzo kwaśna – czuć ją octem. Kapusta zakwaszana po przepłukaniu jest praktycznie pozbawiona smaku i zapachu. Oferowana w sklepach kapusta kwaszona, to biała kapusta zalana octem lub kwasem askorbinowym, którą się natychmiast pakuje w hermetyczne woreczki. Taka kapusta nie wymaga czasochłonnego kiszenia w czystych i ogrzewanych pomieszczeniach, więc jej produkcja jest szybka i tania, jednak brak jej wartości odżywczych.

Naturalnie kiszona kapusta jest źródłem witaminy C (dawniej używana przez załogi okrętów jako środek przeciw szkorbutowi), śladowe ilości witaminy B12, witaminy E, naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy i polifenole, bakterii Lactobacillus rozkładających cukry w kwas mlekowy (przywraca równowagę kwasowo-zasadową i korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit), działających grzybo- i bakteriobójczo fitoncydów, związków siarkoorganicznych.

Dlaczego warto jadać kapustę kiszoną?

Kapusta kiszona:

– oczyszcza organizm z toksyn, pobudza soki trawienne i reguluje pracę jelit oraz przyśpiesza przemianę materii (odchudza)
– odświeża umysł, daje uczucie radości
– uodparnia na sytuacje stresowe
– pobudza przemianę materii w komórkach mózgu i nerwów oraz poprawia ich funkcjonowanie
– przyspiesza wykorzystanie żelaza (procesy krwiotwórcze)
– pobudza wzrost komórek i działa odmładzająco
– pomaga w budowie tkanki kostnej
– reguluje przemianę tłuszczową i obniża poziom cholesterolu
– wzmacnia mięśnie (głównie mięsień sercowy)
– wzmacnia układ odpornościowy
– działa na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci
– chroni przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki i przyspieszają proces ich starzenia
– neutralizuje skutki działania alkoholu (picie soku na kaca)
– płukanie gardła sokiem z kapusty pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych

Kapusta kiszona jest tradycyjnym pokarmem nie tylko w Polsce, ale ceni się ją także w wielu krajach na świecie. Znana szczególnie dzięki diecie odchudzającej na kapuście kiszonej. U nas jest tania i dostępna przez cały rok. Jednak kupując kiszoną kapustę, wybieraj naturalnie kiszoną, czyli czytaj, co ma w składzie. Powinna być tylko kapusta i sól + ew. marchew i przyprawy np. kminek. Najbardziej polecam jesienią własnoręcznie ukisić swoją kapustę – jest najsmaczniejsza 🙂

Ciekawostka – w Polsce odbywa się Święto kapusty, na początku września, w miejscowości Charsznica w woj. małopolskim. Podczas tego święta wybiera się króla i królową kapusty. Rejon ten słynie z produkcji wysokiej jakości kapusty kiszonej, często eksportowanej i docenianej za walory na całym świecie.

Polecam również kiszone buraki, a dokładnie kwas buraczany – działa cuda (przepis tutaj)

Jeśli chcesz nauczyć się robić swoje kiszonki, zapraszam na praktyczne warsztaty „Kiszenie od podstaw.”

Smacznego 🙂


Udostępnij ten wpis
FacebookTwitterEmailPinterest

Może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments