Akademia » Artykuły » Siwe jest piękne - natura maluje

Siwe jest piękne - natura maluje

Siwienie to natura ludzka, świadczy o dojrzałości i o mądrości. Dlatego nie wiem, skąd wzięła się ta nagonka, że kobietom nie wypada nosić siwych włosów i koniecznie musimy je farbować. Bo co? Bo inni powiedzą, że kobieta z siwymi włosami jest stara? Bo są brzydkie?
NIE!
Są piękne :)

Na przekór modzie na młodość promuję naturalność i pokazuję, że akceptacja siebie to prawdziwy sekret piękna. Można się starzeć i nadal być piękną kobietą :) To wielka sztuka możliwa dla każdej z nas. Mężczyźni nie mają problemu z siwieniem, wręcz odwrotnie, utarło się, że siwe (szpakowate) włosy dodają mu męskości. No proszę. Można? Można :)

Zaczęłam siwieć około trzydziestego roku życia, dokładnie w tych samych miejscach na głowie, co moja mama w podobnym wieku. Ot, taka genetyka. Przez wszystkie te lata farbowałam włosy, bo jak pokazać się na ulicy z siwymi włosami w tak młodym wieku. Włosy odrastały, a ja w zaciszu domowej łazienki rozczesywałam je, aby odkryć te siwe i popatrzeć, jakie są piękne, różnorodne i dalej mocne. Gdy pokazywałam je znajomym koleżankom, one karciły mnie, że jestem za młoda na siwe włosy i że mam koniecznie dalej farbować. Poddawałam się presji znajomych i rodziny i dalej je farbowałam. Na początku były to farby z wszelkimi chemicznymi dodatkami typu utleniacze, potem przeszłam na farby w miarę naturalne typu hna. Aż wreszcie wyjechałam na dłuższe wakacje nad morzem, do słonecznej krainy, gdzie sól morska i mocne promienie słoneczne „zdarły” z mych włosów farbę i odkryły ich naturalne piękno. Pomyślałam, ze to ten moment, aby przestać farbować. Chciałam tego od dawna, a teraz natura mnie wsparła w mojej decyzji.

Moją motywacją jest fakt, że chcę obserwować, jak się zmieniam z biegiem lat, a włosy są tego ogromną częścią. Kolejny aspekt, to moje zdrowie - nie farbując, nie obciążam organizmu.

Od marca 2013 r. w ogóle nie farbuję, a moje włosy są silne, długie, bujne, piękne i …naturalne. Nareszcie! Kocham moje siwe włosy, patrzę na nie codziennie w lustrze i przyzwyczajam się do nich, bo do tej pory musiałam się ich wyrzekać i tuszować. Teraz się cieszę, że zrobiłam ten krok. Nie ukrywam, że zdania znajomych i rodziny są podzielone, jedni uważają, że wyglądam pięknie, inni, że moja twarz jest ciągle za młoda na siwe włosy. Może i tak jest, ale taka jest moja natura i nie chcę jej piękna wstydliwie ukrywać. Moje włosy są częściowo siwe i jest mi z tym dobrze. Myślę, że teraz tym bardziej dbam o moje włosy, bo wiem też, że się wyróżniają w tłumie :)

Coraz więcej kobiet nie farbuje siwych włosów. Podobną filozofię wyznaje pisarka Manuela Gretkowska, która również nie farbuje: ”Kolor, ten prawdziwy, jest prawdziwym tłem twarzy, a nie wymalowaną dekoracją” - powiedziała w wywiadzie dla Twojego Stylu.

Cieszyłoby mnie, gdyby kobiety znajdowały w sobie coraz więcej siły i pewności, by ujawniać swoje prawdziwe piękno z natury. Jednocześnie proszę inne kobiety: wspierajcie takie decyzje swoich znajomych i przyjaciółek. Nie podcinajcie skrzydeł krytycznym spojrzeniem i presją. Jeśli my będziemy czuły się dobrze, zdrowo, pięknie i naturalnie, niech inni to uszanują :) A nasze rodziny też będą szczęśliwsze.
Jednocześnie nie krytykuję i nie oceniam kobiet, które chcą farbować włosy, bo nie czują się dobrze w siwych. Wolność wyborów należy do nas :)

A Ty jakie masz włosy? Myślisz o tym, by przestać je farbować? :)

Tekst: Anna Krasucka

Drukuj stronę
Bądź na bieżąco
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o aktywnościach Akademii, wpisz poniżej swój adres e-mail.
Wyślij

Możesz również dodatkowo podac imię i nazwisko:

Warsztaty jako prezent

Zrób prezent najbliższym. Podaruj warsztat gotowania!

  Klienci Akademii


  • Nokia Siemens Networks
  • IKEA
  • IMPEL
  • Joga w Parku
  • Polska Akcja Humanitarna
  • Dom Kultury Śródmieście
  • NZOZ Carolina Medical Center
  • SAS Business Analytics software

Copyright © 2007-2019 Anna Krasucka PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia. Wszelkie Prawa Zastrzeżono. Zawarte na tej stronie treści stanowią prawo autorskie. Logo PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia jest zastrzeżonym znakiem towarowym.