Akademia » Artykuły » Dość tej niedbałości!

Dość tej niedbałości!

Dbać o siebie? Kiedy? Jak? Po co? Jestem zdrowa. Tzn. zawsze byłam zdrowa i wydawało mi się, że zawsze będę, ale dziś... Hm przecież ważniejsza jest rodzina, dzieci, praca, zakupy, sprzątanie, pranie, gotowanie... no i na szarym końcu ja, ale wtedy nie mam już czasu i jestem zbyt zmęczona, aby o sobie pomyśleć. Padam na twarz każdego dnia i kręcę się jak w kołowrotku, bo jeszcze to i tamto jest do zrobienia. I tylko ja umiem to ogarnąć. Jestem niezastąpiona. Przecież nikt nie zrobi tego tak dobrze jak ja, perfekcjonistka. I tak pędzę i pędzę, a w głowie mej zaczyna szumieć i ściskać, a ciało już nie daje rady, jak dawniej... No właśnie, jak to nie daje rady?
Nie dość, że od lat nie dbam o siebie, to z wiekiem organizm mój słabnie. Czuję się coraz gorzej, jestem ciągle zmęczona, a przez to apatyczna lub agresywna, a moje życie krąży na trasie dom - praca - dom - sklep - no może weekendowy wyjazd z rodziną, gdzie ja dalej pracuję krzątając się, bo przecież nie odpoczywam. Oczywiście pojawia się żal i pretensje do całego świata, łącznie ze mną (autoagresja), że jestem taka zagoniona.
I wreszcie któregoś dnia coś pęka, spoglądam w lustro, tak inaczej niż zwykle, z uwagą patrzę na siebie i widzę te podkrążone i bez dawnego błysku oczy, zmęczoną twarz, poszarzałą skórę i nie poznaję siebie. Zaglądam jeszcze głębiej w moje piękne choć zgaszone oczy, jakbym chciała dojrzeć moją duszę, dotknąć jej i poczuć i ... stało się, poczułam smutek i żal, a łzy same popłynęły po mych sfatygowanych policzkach. Jedyne ciepło, jakiego doznałam w tym momencie, reszta była istnym mrozem, który ściął mnie z nóg. Gdzie jest ta kiedyś piękna, rumiana, zdrowa i pełna życia kobieta? Stłamsiłam ją gdzieś w zakamarkach. Zapomniałam o niej, a może zgubiłam na gnającej na oślep drodze. Czy takiego życia i takiego pędu naprawdę chcę? Gdzie straciłam mą dawną równowagę i harmonię? Gdzie i kiedy zapodziałam siebie??? Jakim jestem przykładem dla swoich najbliższych? Przecież, gdy dzieci pójdą w świat, będą powielać mój schemat. Czy tego chcę dla nich? A czego chcę dla siebie?
Nadal jestem żoną, matką, córką, przyjaciółką, pracownicą i łącząc i godząc te wszystkie role znów chcę być sobą i czuć się wspaniale. Chcę być spełniona, szczęśliwa, radosna i przede wszystkim zdrowa. Potrzebuję wsparcie na drodze do równowagi. Zrozumiałam, że zaplątałam się w tym życiu i zbyt długo zwlekałam, aby to zmienić. Mam dość tej niedbałości. Nie mogę cieszyć się życiem, gdy organizm odmawia mi posłuszeństwa. Teraz czas na moją odnowę, a najbliżsi i tak odczują pozytyw mej przemiany :)

Niektórzy z nas są już na etapie, który opisałam, inni przed. Zawsze jest ten dobry moment, aby zadbać o siebie. Zdecyduj, kiedy dla Ciebie jest ten właściwy czas, jednak nie zwlekaj, nie marnuj żadnego dnia, bo zdrowie masz jedno i obecne życie też :)

Puentując mój dzisiejszy przekaz, sięgnę po słowa Boba Mandela:

"Nie możesz dać innym więcej miłości,
niż dajesz jej sobie i nie możesz otrzymać więcej miłości,
niż otrzymujesz jej od siebie.
Ty jeden i ty sam jesteś źródłem miłości w swoim życiu.
Ludzie, których spotykasz, są zawsze idealnym odbiciem tego,
co myślisz o sobie i jak się ze sobą czujesz."

Dużo zdrowia Kochani i do zobaczenia :)

Tekst: Anna Krasucka
Drukuj stronę
Bądź na bieżąco, dlatego
Chciałabym wysłać Ci list
o moich inspirujących warsztatach, wyjazdach i nowościach.
Wyślij

Możesz również dodatkowo podac imię i nazwisko:

Warsztaty jako prezent

Zrób prezent najbliższym. Podaruj warsztat gotowania!

  Klienci Akademii


  • Nokia Siemens Networks
  • IKEA
  • IMPEL
  • Joga w Parku
  • Polska Akcja Humanitarna
  • Dom Kultury Śródmieście
  • NZOZ Carolina Medical Center
  • SAS Business Analytics software

Copyright © 2007-2022 Anna Krasucka PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia. Wszelkie Prawa Zastrzeżono. Zawarte na tej stronie treści stanowią prawo autorskie. Logo PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia jest zastrzeżonym znakiem towarowym.