Akademia » Artykuły » Drogi Grzybiarzu

Drogi GrzybiarzuDrogi Grzybiarzu,

byłeś tu, w lesie, widać to po pamiątkach, które zostawiasz.
Z pewnością jest Ci miło i przyjemnie, gdy nadchodzi jesień i w lesie rosną grzyby. Przyjeżdżasz wtedy Twoim czyściutkim autkiem, no bo jestem pewna, że go myjesz i sprzątasz na bieżąco i za free zbierasz to, co las daje – grzyby, jagody, borówki.

Czy jesteś świadomy, że to dobrodziejstwo, lasy w Polsce są naszą wspólną – Twoją i moją, Pani Zosi i Pana Mariana własnością, naszym wspólnym domem? Jeśli nie, to zachęcam do odwiedzin lub poczytania o krajach, w których karalne jest zbieranie grzybów, bo lasy są własnością panującej monarchii np. w Holandii, runo leśne jest pod ochroną np. w Belgii lub gdzie lasy są własnością prywatnych osób i za wejście ci ludzie mają prawo Ci odstrzelić łeb np. w USA. Są też kraje, w których dozwolone jest 1-2 kg zebranych grzybów np. w Austrii, Niemczech, albo musisz wykupić kartę grzybiarza za 20-50 Euro na sezon np. we Włoszech. A u nas wszystko za darmo i w nieograniczonych ilościach. Czyżby dlatego nie szanujesz?
Czy chciałbyś zbierać grzyby, które urosną na Twoich śmieciach? No jasne, że nie, bo Twoje grzyby mają pachnieć lasem i mchem, a nie śmieciami.

To dlaczego zostawiasz je w lesie? Myślisz, że las jest sprzątany przez zwierzęta? Czy, że LP zatrudniają firmy sprzątające po takich jak Ty? W Twoim domu też zostawiasz śmieci gdzie popadnie, czy masz na to specjalnie przeznaczone miejsce?
Gdy znów przyjedziesz na grzybobranie, zatrzymasz się w miejscu, gdzie leżą śmieci, czy raczej odjedziesz w czysty rejon?
Tak, znam Twoje odpowiedzi. Mam podobnie. Las kojarzy mi się z naturą, czystym środowiskiem i strefą wolną od śmieci.
Kolejnym razem zapakuj obok grzybów swoje śmieci i zabierz je do śmietnika, którym z pewnością nie jest las. Wierzę, że jesteś inteligentnym gościem, który zrozumie mój przekaz i powie „No tak, logiczne, wchodzę w to!”. A do tego zaszpanujesz przed kolegami i koleżankami, żoną, mężem i dziećmi. Bo przecież obciachem jest śmiecenie.

Liczę na Ciebie  ❤️
Ania

PS: Sezon zbierania w lesie … śmieci uważam za otwarty, niestety.

Tekst: Anna Krasucka
Drukuj stronę
Bądź na bieżąco, dlatego
Chciałabym wysłać Ci list
o moich inspirujących warsztatach, wyjazdach i nowościach.
Wyślij

Możesz również dodatkowo podac imię i nazwisko:

Warsztaty jako prezent

Zrób prezent najbliższym. Podaruj warsztat gotowania!

  Klienci Akademii


  • Nokia Siemens Networks
  • IKEA
  • IMPEL
  • Joga w Parku
  • Polska Akcja Humanitarna
  • Dom Kultury Śródmieście
  • NZOZ Carolina Medical Center
  • SAS Business Analytics software

Copyright © 2007-2022 Anna Krasucka PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia. Wszelkie Prawa Zastrzeżono. Zawarte na tej stronie treści stanowią prawo autorskie. Logo PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia jest zastrzeżonym znakiem towarowym.