Akademia » Artykuły » Siwe jest piękne - natura maluje

Siwe jest piękne - natura maluje

Siwienie to natura ludzka. Uważano, że świadczy o dojrzałości i o mądrości. Dlatego nie wiem, skąd wzięła się nagonka, że kobietom nie wypada nosić siwych włosów i koniecznie musimy je farbować. Bo co? Bo inni powiedzą, że kobieta z siwymi włosami jest stara? Bo są brzydkie?
NIE!
Wręcz przeciwnie, są piękne :)
Wszystko zależy od tego, jak się patrzy na człowieka, czy przez pryzmat oceny i szufladkowania, czy raczej dostrzegając jego naturalne piękno.

Moda na młodość jest sztuczna, bo człowiek starzeje się i kropka. Podoba mi się naturalność i pokazuję, że akceptacja siebie to prawdziwy sekret piękna. Można się starzeć i nadal być piękną, pociągającą i szczęśliwą kobietą :) To wielka sztuka możliwa dla każdej z nas. Mężczyźni nie mają problemu z siwieniem, wręcz odwrotnie, utarło się, że siwe (szpakowate) włosy dodają im męskości. No proszę. Można? Można :)

Zaczęłam siwieć w dość młodym wieku, dokładnie w tych samych miejscach na głowie, co moja mama w podobnym wieku. Ot, taka genetyka. Potem doświadczyłam tsunami w Tajlandii w 2004 roku (w 10 rocznicę opublikowałam wspomnienia z tamtego traumatycznego wydarzenia, do przeczytania tutaj), gdzie otarłam się o śmierć i z pewnością przybyło mi wiele siwych włosów.

Przez wszystkie te lata farbowałam włosy, bo jak pokazać się na ulicy z siwymi włosami w tak młodym wieku. Włosy odrastały, a ja w zaciszu domowej łazienki rozczesywałam je, aby odkryć te siwe i popatrzeć, jakie są piękne, różnorodne i dalej mocne. Gdy pokazywałam je znajomym koleżankom, one karciły mnie, że jestem za młoda na siwe włosy i że mam koniecznie dalej farbować. Poddawałam się presji znajomych i rodziny i dalej je farbowałam. Na początku były to farby z wszelkimi chemicznymi dodatkami typu utleniacze, potem przeszłam na farby w miarę naturalne typu henna. Aż wreszcie wyjechałam na dłuższe wakacje nad morze, do słonecznej krainy, gdzie sól morska i mocne promienie słoneczne „zdarły” z mych włosów farbę i odkryły ich naturalne piękno. Pomyślałam, że to ten moment, aby przestać farbować. Chciałam tego od dawna, a teraz natura mnie wsparła w mojej decyzji.

Moją motywacją jest fakt, że chcę obserwować, jak się zmieniam z biegiem lat, a włosy są tego ogromną częścią. Kolejny aspekt, to moje zdrowie - nie farbując, nie obciążam organizmu.

Od marca 2013 r. w ogóle nie farbuję, a moje włosy są silne, długie, bujne, piękne i …naturalne. Nareszcie! Kocham moje siwe włosy, patrzę na nie codziennie w lustrze i przyzwyczajam się do nich, bo do tej pory musiałam się ich wyrzekać i tuszować. Teraz się cieszę, że zrobiłam ten krok.
Nie ukrywam, że zdania znajomych i rodziny są podzielone, jedni uważają, że wyglądam pięknie, inni, że moja twarz jest ciągle za młoda na siwe włosy. Może i tak jest, ale taka jest moja natura i nie chcę jej piękna wstydliwie ukrywać. Moje włosy są częściowo siwe i jest mi z tym dobrze. Myślę, że teraz tym bardziej dbam o moje włosy, bo wiem też, że się wyróżniają w tłumie :)

Coraz więcej kobiet nie farbuje siwych włosów. Spotykam takie na warsztatach, na ulicy, na targu, na urlopie. Patrzymy na siebie i świadome powodu zaczynamy się do siebie uśmiechać. A włosy ich są długie, krótkie, rozpuszczone, upięte, zaplecione - jak zwykło się nosić włosy :)
Jestem również dumna z tego, że część uczestniczek warsztatów zainspirowało się moimi siwymi włosami i odważyły się przestać farbować. Brawo Dziewczyny, jesteście przepiękne :)

Cieszyłoby mnie, gdyby kobiety znajdowały w sobie coraz więcej siły i pewności, by ujawniać swoje prawdziwe piękno z natury. Jednocześnie proszę inne kobiety: wspierajcie takie decyzje swoich znajomych i przyjaciółek. Nie podcinajcie skrzydeł krytycznym spojrzeniem i presją. Jeśli my będziemy czuły się dobrze, zdrowo, pięknie i naturalnie, niech inni to uszanują :) A nasze rodziny też będą szczęśliwsze.
Jednocześnie nie krytykuję i nie oceniam kobiet, które chcą farbować włosy, bo nie czują się dobrze w siwych. Wolność wyborów należy do nas :)

A Ty jakie masz włosy? Myślisz o tym, by przestać je farbować? :)

Tekst: Anna Krasucka

Drukuj stronę
Bądź na bieżąco, dlatego
Chciałabym wysłać Ci list
o moich inspirujących warsztatach, wyjazdach i nowościach.
Wyślij

Możesz również dodatkowo podac imię i nazwisko:

Najbliższe terminy

23.07
-
30.07
Rodzinne wakacje nad jeziorem
30.07
-
06.08
Moc regeneracji z natury
29.09
-
02.10
Kobieta zdrowa i piękna z natury

Warsztaty jako prezent

Zrób prezent najbliższym. Podaruj warsztat gotowania!

  Klienci Akademii


  • Nokia Siemens Networks
  • IKEA
  • IMPEL
  • Joga w Parku
  • Polska Akcja Humanitarna
  • Dom Kultury Śródmieście
  • NZOZ Carolina Medical Center
  • SAS Business Analytics software

Copyright © 2007-2022 Anna Krasucka PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia. Wszelkie Prawa Zastrzeżono. Zawarte na tej stronie treści stanowią prawo autorskie. Logo PIĘĆ SMAKÓW Akademia Odżywiania dla Zdrowia jest zastrzeżonym znakiem towarowym.