Dotyk jest kluczowy dla Twojego rozwoju, inteligencji i zdrowia. Bez dotyku umierasz.

Przytulanie:
1. Zmniejsza lęk przed śmiercią.
2. Stymuluje wyrzut oksytocyny, która da Ci poczucie zadowolenia, zmniejsza odczuwany stres i lęk, a nawet sprawia, że ssaki (w tym człowiek) są monogamiczne.
3. Obniża rytm serca. Przytulanie sprawia, że „robi Ci się ciepło na sercu”.
4. Stymuluje wyrzut dopaminy, podobnie jak wiele narkotyków np. kokaina. Problemy z układem dopaminowym mogą prowadzić do np. depresji i towarzyszą chorobom neurodegeneracyjnym.
5. Stymuluje produkcję serotoniny wywołując uczucie przyjemności, uśmierzając ból, smutek, zmniejszając prawdopodobieństwo problemów z sercem, pomagając utrzymać wagę i wydłużając życie.
6. Obniża poczucie stresu. Chcesz zrobić coś dla przyszłych pokoleń? Przytulaj dzieci, gdy są jeszcze małe, pomożesz im w późniejszym życiu radzić sobie ze stresem.
7. Wzmacnia układ immunologiczny.
8. Daje poczucie bezpieczeństwa.

„Przylepa” – tak jestem nazywana od dziecka. Do dziś uwielbiam się przytulać i obdzielam przytulasami z wzajemnością m.in. uczestników moich wyjazdów. A dlaczego? Bo, zgodnie z tym, co uważała psychoterapeutka Virginia Satir „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. A ja po prostu chcę, abyście się rozwijali i wzrastali w zdrowiu 🙂 O holistycznym podejściu do Zdrowia, w tym o dotyku będę Was uczyć na Akademii Zdrowia i Witalności.

Przytulajmy i rozwijajmy się 🙂
Jak lubisz się przytulać i do kogo?

Serdecznie ❤️


Udostępnij ten wpis
FacebookTwitterEmailPinterest

Może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments