Często wspominamy potrawy dzieciństwa, które mama gotowała dla nas z miłością. Może nawet próbujemy odtworzyć te smaki. Dlaczego wracamy do tych wspomnień? Bo smaki domu rodzinnego i dzieciństwa wiążą się z poczuciem miłości, opieki, błogości. A także ciepła, sielanki i bezpieczeństwa. Szczególnie, że wtedy byliśmy dziećmi i postrzegaliśmy tamten czas i ludzi wokół właśnie tak.

Pamiętacie film „Ratatuj”? W którym napięty, oschły i chłodny w sposobie bycia krytyk kulinarny, zleca kucharzowi przygotowanie wyjątkowego dania. Chłopak serwuje prowansalski gulasz warzywny. Tradycyjną potrawę Ratatouille, której smak przenosi krytyka wspomnieniami do domu rodzinnego. A w nim mama, która z miłością gotowała dla niego takie właśnie danie. W tym domu była miłość, troska i poczucie bezpieczeństwa. Przypomnienie sobie smaku dzieciństwa, smaku domu rodzinnego z jego atrybutami przemieniają mężczyznę. Rozmiękczają go i łagodzą jego usposobienie.

Cały czas tworzymy smaki przygotowując różne potrawy. To są właśnie smaki naszych domów, naszych rodzin, naszego poczucia miłości, wspólnoty i bliskości. Dzieci będą wspominać te smaki i również próbować je odtwarzać. Smaki ich dzieciństwa.

Idą święta, a one kojarzą mi się z zapachami, smakami i ciepłą atmosferą domu rodzinnego. I właśnie w kuchni dzieje się dla mnie to najważniejsze. To, co jednoczy, zbliża, rozpuszcza najgrubsze lody. Bo w kuchni zadziewają się cuda, których efekt widać przy i na świątecznym stole. Zwaśnione strony z miłości godzą się. A wszystko dzięki wspólnym przygotowaniom. Na stole pojawiają się aromatyczne i pyszne potrawy o smakach dzieciństwa.

Niech ten czas przygotowań będzie dla każdego z Was szczególny. Czasem wybaczenia, pojednania i cieszenia się z bycia razem. Gotujcie wspólnie. Z miłością.

Smakiem mojego dzieciństwa i domu rodzinnego są wszelkiego rodzaju zupy. Szczególnie barszcz czerwony i grzybowa. Do dziś je uwielbiam i proszę o nie moją mamę, gdy ją odwiedzam. Jestem wdzięczna za te smaki. I za miłość.

A jakie są Twoje smaki domu rodzinnego?

Serdecznie ❤️


Udostępnij ten wpis
FacebookTwitterEmailPinterest

Może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments