Oddech płucami jest pierwszą samodzielną czynnością, jaką wykonuje niemowlę rodząc się. W miarę czasu odbywa się on naturalnie, automatycznie i bez zastanowienia (bez udziału świadomości), a przecież jest podstawą życia. Poprzez oddech jesteśmy połączeni z wszechświatem w stałej rytmicznej wymianie materii i energii. Z każdym wydechem oczyszczamy się usuwając nieczystości, z każdym wdechem odnawiamy się wciągając świeże powietrze – to nieustająca wymiana: branie i dawanie. Oddychanie i bicie serca to podstawowy rytm życia.

Płuca odpowiadają za dostarczanie niezbędnej ilości tlenu, potrzebnego każdej ludzkiej komórce do procesów życiowych, a jednocześnie wydalają dwutlenek węgla, powstały w reakcjach metabolicznych.

Chcąc dbać o właściwe funkcjonowanie płuc, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Jest kilka aspektów mających bezpośredni wpływ na zachowanie sprawnych płuc.

1. Jedzenie ma kluczowe znaczenie dla płuc, gdyż dzięki niemu mogą one być odżywiane i wzmacnianie lub adekwatnie osłabiane. Z jadłospisu warto wyeliminować cukier rafinowany, potrawy wysoce przetworzone oraz bardzo pikantne, białą mąkę i produkty, w których występuje. Zbożami, które szczególnie wzmacniają płuca to ryż pełnoziarnisty (też słodki) oraz owies. Z warzyw polecam głównie kapustę, brukselkę, kalafior, brokuły, rzepę, wszystkie rodzaje rzodkwi (czarną, czerwoną, białą), ogórki, cebulę, marchew, dynię, zielone warzywa liściaste. Wszystkie owoce służą płucom, jednak gruszki zasługują na zwrócenie szczególnej uwagi. Polecam także ryby np. karpia, suma, sieję. Generalnie jadłospis dla silnych płuc powinien być odpowiednio urozmaicony.


2. Regularna aktywność fizyczna
zwiększa pojemność i wydajność płuc, a tym samym pogłębia oddech. Dzięki niej organizm jest prawidłowo dotleniony, a wszystkie szkodliwe substancje (toksyny) z układu krwionośnego zostają usunięte. Dlatego polecam codzienny spacer (co najmniej 30 min.) np. w drodze do lub z pracy, czynność wykonalna dla każdego człowieka lub inne sporty na świeżym powietrzu typu aerobik (znaczy dosłownie „ćwiczyć z powietrzem”), biegi, jazda na rowerze, taniec, skakanie na skakance, gra w piłkę. Warto jest także stosować różne ćwiczenia oddechowe mające na celu wyrobienie nawyku naturalnego głębokiego oddechu.


3. Czystość powietrza
jest dużym problemem zwłaszcza w miastach i rejonach uprzemysłowionych. Polecam jak najczęstsze wyjazdy poza miasto, w naturę np. do lasu, nad jezioro, morze, rzekę (woda działa szczególnie oczyszczająco). Często widzę podczas wyjazdów pro zdrowotnych, które prowadzę, że duża dawka świeżego powietrza w pierwszych dwóch dniach działa na uczestników sennie. To wskazuje na naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn i rozpoczęcie procesu samoleczenia.
W tym punkcie zwracam też uwagę na problem palenia papierosów zarówno czynnego jak i biernego, który wywołuje różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

4. Emocje zaciskają klatkę piersiową powodując m.in. spłycenie oddechu wywołując zaburzenia natury psychicznej np. lęk, depresja, problemy z koncentracją. Dlatego umiejętność radzenie sobie z emocjami, głównie ze stresem jest bardzo ważna w dbałości o płuca. Ten aspekt łączy się również z postawą. Wiele osób chodzi z zapadniętą klatką piersiową i zgarbionymi plecami. Taka postawa powoduje płytki i niedbały oddech, większą podatność na stres, a w efekcie końcowym skrócenie życia. Zatem pierś do przodu, a oddech stanie się rytmiczny, spokojny, głęboki i silny usuwając napięcia z ciała. Polecam też proste ćwiczenia oddechowe, które uspokajają emocje oraz porządkują myśli.

Płuca kontrolują funkcje skóry, otwieranie i zamykanie porów, wydzielanie potu, wilgotność i tym samym elastyczność skóry. Poprzez skórę mamy kontakt z otoczeniem i z innymi ludźmi. Wzrost zachorowań skóry w zachodnich, szybko żyjących społeczeństwach ma podłoże nie tylko w skażonym środowisku i niewłaściwym żywieniu, ale w dużej mierze również w zaburzeniach komunikacji i stosunków międzyludzkich.

Ważnym zadaniem płuc jest wytwarzanie energii obronnej, przenikającej i otaczającej całe ciało. Tworzy pancerz i chroni przede wszystkim przed wpływami klimatu (zimnem, wiatrem, wilgocią i gorącem), substancjami chemicznymi i promieniowaniem. Mając silną lub słabą energię obronną, często chorujemy lub wcale.

KOMPOT Z GRUSZEK wzmacniający płuca

Składniki:

5 suszonych lub 4 świeże gruszki
2 suszone figi
2 suszone morele
2 suszone śliwki
1 jabłko
3 cm laski wanilii
2 plastry imbiru

Sposób przygotowania

Zagotuj 2 l wody, dodaj drobno pokrojone figi, morele, śliwki, a także obrane (opcjonalnie mogą być ze skórką) i pokrojone w ósemki gruszki i jabłko, a po chwili przyprawy. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 30 min.
Zwracam uwagę, aby owoce suszone były niesiarkowane (do kupienia w sklepach ekologicznych).

Smacznego 🙂

Elementy artykułu ukazały się na łamach miesięcznika „Moda na Zdrowie” w październiku 2013 roku.


Udostępnij ten wpis
FacebookTwitterEmailPinterest

Może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments